Finanssans Pluss

Få full tilgang på alle artikler og tjenester

Prøv gratis i 30 dager

Av Kent Roksvåg Rammen

Oppdatert 18 feb. 2022

Gjennomsnittslønn i Norge

Gjennomsnittslønn og medianlønn

I følge Statistisk Sentralbyrå (SSB) var gjennomsnittlig månedslønn i 2021 på 50 790 kroner. Det er en økning på 4,2 % fra fjoråret.

Klikk her for se gjennomsnittslønnen i ditt yrke

Men det betyr ikke at folk flest har dette i månedslønn:

Gjennomsnittlig lønn påvirkes av «ekstreme verdier», altså de som tjener veldig mye. Vi finner ingen ekstreme verdier på nedsiden, ettersom det er begrenset til 0 eller til minstelønnstariffer.

Median tar hensyn til slike verdier og gir dermed et bedre bilde av hva kvinnen og mannen i gata faktisk har i lønn.

Ved å sortere lønningene i desiler (10 %) fra laveste til høyeste beløp, er median gjennomsnittet av desil 5 og desil 6:

Medianlønn 2021

Månedslønn i 2021, etter desil for begge kjønn og alle sektorer. Grafikk: Finanssans.no. Kilde: SSB. Se diagrammet i full størrelse.

Medianlønn = (Desil 5 + Desil 6) / 2 = (44 170 + 47 650) / 2 = 45 910 kroner

Hvordan bestemmes lønningene?

Selv om fagforeninger, som blant annet LO og YS, er de som forhandler frem lønnen til sine medlemmer, er det tilbud og etterspørsel etter kvalifikasjoner som avgjørende for lønnsnivået i de forskjellige yrkene. Forhandlingskortet er sterkere når det større behov for arbeidskraft.

Hvis det oppstår behov for flere ingeniører, altså at etterspørselen øker, vil lønnsnivået til ingeniører øke. Eller i motsatt tilfelle, som for eksempel at digitalisering reduserer behovet for antall kontormedarbeidere, vil lønnen gå ned. I slike tilfeller er det naturlig at flere vil velge ingeniørutdanning, og at færre velger kontor- og administrasjonsfag. Det betyr at tilbudet på ingeniører øker og tilbudet på kontormedarbeider synker, som demper effekten av endringen i etterspørselen.

Er lønnsforskjeller rettferdig?

Det kan oppleves urettferdig og være demotiverende dersom arbeidskollegaen din tjener mer enn deg, hvis lederne har skyhøye lønninger, eller at yrket du jobber med generelt sett ligger på et lavt lønnsnivå.

Samtidig kan man være enig i at produktivitet, utdanning, ansvar, risiko, arbeidstider, ansiennitet og resultater, skal gjenspeiles i lønnen – selv om det i realiteten ikke alltid er tilfellet. Man skal også være klar over at jobber med lavere lønn kan være lik, eller mer attraktiv enn jobber med høyere lønn om vi sammenligner jobbkvaliteten.

Lederlønninger

De som faller inn under desil 10 tjener i gjennomsnitt 101 600 kroner i måneden. Det er 55 690 kroner høyere enn medianlønnen i Norge. Det som særlig trekker opp snittet i den øverste desilen er topplederlønninger.

Selv om det er styret i bedriften som bestemmer, kan ledere i stor grad påvirke hva deres egen lønn skal være. Styret er naturligvis opptatt av å rekruttere og holde på ledere som skaper resultater.

Men hva er egentlig en rettferdig lederlønn? Kan man forsvare at en leder tjener opptil 20 ganger mer enn sine ansatte?

I tillegg til faktorene nevnt ovenfor, kan man se på marginalproduktivitet, altså hva den enkelte lederen bidrar med til produksjonen. Det kan for eksempel tas utgangspunkt i bedriftens resultat eller aksjekurs. Men i praksis er det umulig å vite nøyaktig hva lederens, og for så vidt de andre ansattes, marginalproduktivitet er. Til syvende og sist beror det på bedriftens lønnspolitikk.

Gjennomsnittslønnen for ulike yrker

I tabellen nedenfor ser du månedlig gjennomsnittslønn for 361 ulike yrker fra 2015-2021. Listen er sortert etter høyeste lønn i 2021.

Gjennomsnittslønnen er basert på avtalt månedslønn + eventuelle uregelmessige tillegg og bonus. Overtidsgodtgjørelse er ikke inkludert. Alt vises som bruttolønn, altså før skatt.

Tips! Bruk hurtigtasten CTRL+F (Windows) eller Command+F (macOS) for å søke etter yrker.

Klikk her for å laste ned tabellen i Excel.

Gjennomsnittlig månedslønn 2015 til 2021 i Excel
YrkeÅr 2015År 2016År 2017År 2018År 2019År 2020År 2021Endring fra fjoråret
Handels- og skipsmeglere9684010041091440102910104840122030112880-7,50%
Ledere av olje- og gassutvinning mv.1049301022101029401063901104801082301105802,17%
Finansmeglere9120090630897109179095400959901043308,69%
Toppledere i offentlig administrasjon89160911609374096640100430989501025203,61%
Ledere av forsikring og finansvirksomhet8403085220875008997094710983001019203,68%
Flygeledere743207835081920847008861093730963702,82%
Finans- og økonomisjefer758607651079750827308654089490961207,41%
Flygere829708446085690900609098088770935805,42%
Legespesialister767807863081120831108558086350914705,93%
Forsknings- og utviklingsledere750807599077320787108280082880884806,76%
Geologer og geofysikere839008066080240836008642085290883803,62%
Administrerende direktører725007414076530784908098083030872405,07%
Dommere726907592078170791408251083730860302,75%
Personalsjefer722507339075110768107962081140857505,68%
Sivilingeniører (geofag, petro-leumsteknologi, metallurgi mv.)751307608076500802508256082310850303,30%
Ledere av IKT-enheter692907226073960765407875081590848504,00%
Salgs- og markedssjefer680406909071130731007566077570821105,85%
Ledere av industriproduksjon mv.654406589067570692707123072370765705,80%
Allmennpraktiserende leger637706545067880695507175072730756504,01%
Ingeniører innen petroleum, bergverk og metallurgi654306590066910690807193072080753704,56%
Andre ledere av produksjon og tjenesteyting623006406066070686207077072390750303,65%
Eiendomsmeglere og - forvaltere596606521063980667906833073010749702,68%
Offiserer fra fenrik og høyere grad5584056900601106184065230666207433011,57%
Ledere innen akvakultur mv.579006073065830667906860071290743204,25%
Sivilingeniører (elkraftteknikk)653606665067950696407189070860742104,73%
Andre administrative ledere616406414065520673706974070550741005,03%
PR- og informasjonssjefer608106256064560664506901071100739904,06%
Jurister og advokater622906438065410671906946070950738504,09%
Sivilingeniører (elektronikk)624106398064780675506940069750730904,79%
Andre sivilingeniører (unntatt elektroteknologi)633406468066020680907007070650726002,76%
Politikere616506370065810672607300070110725403,47%
Sivilingeniører (maskin- og marin-teknikk)625706327064820669606991070920721701,76%
Strategi- og planleggingssjefer577506087062490652606762068790719104,54%
Kjemikere597106169063170644106677066980710906,14%
Kontrolloperatører ved olje- og naturgassraffineringsanlegg632206415063910672906997068040705303,66%
Ledere av logistikk og transport mv.593406075062330643606661067350703304,42%
Sivilingeniører (telekommunikasjon)563005700057990588806107066680700004,98%
Rådgivere/forskere, samfunnsøkonomi591006040061060636706619067120696203,72%
Finans- og investeringsrådgivere590905880060090617506334066180693804,84%
Finansanalytikere572805825059980616506415065610686104,57%
Sivilingeniører (bygg og anlegg)586906013061410630906476065620685404,45%
Skipsmaskinister612606129062340634206578067170683601,77%
Dekksoffiserer og loser601106045061740629306517066360681402,68%
Salgskonsulenter innen tekniske og medisinske produkter571505734058960612406345064660679105,03%
Tannleger593406154063290644506648066380678902,27%
Ledere av helsetjenester559205807060050623106417064830678704,69%
Organisasjonsrådgivere mv.490605831058350602806228063550676906,51%
Systemanalytikere/-arkitekter566305814059630613406359064520675304,67%
Sikkerhetsanalytikere mv.566005663057590595106151063530670105,48%
Sivilingeniører (kjemi)587006063061110628206446064840669903,32%
Ledere av bygge- og anleggsvirksomhet554505748058950609506334064180669004,24%
Toppledere i interesseorganisasjoner562305849060220620806373065160667502,44%
Andre juridiske yrker579605917062360632406269060740657608,26%
Fysikere og astronomer569005717060030618106313063460657503,61%
Salgskonsulenter innen IKT-produkter540705761059910612606184064140656002,28%
Revisorer, regnskapsrådgivere525705423055490581806037061460651606,02%
Operatører innen boring mv.562805783058050602606227062820651503,71%
Sivilarkitekter544705687058250599306197062730651003,78%
Programvareutviklere535605545056580586306046062110651004,81%
Andre programvare- og applikasjonsutviklere531805504056550588206081062350651004,41%
Sivilingeniører (miljøteknikk)589805946059410601206230061730650805,43%
Teknikere innen luftfartssikkerhet   618906370062750643202,50%
Ledere av utdanning og undervisning534505551057330590406140061890642303,78%
Landskapsarkitekter533805604057420587505992060740630803,85%
Databasedesignere og -administratorer534805309054430567405971059440630306,04%
Sivilingeniører (industri og produksjon)554305641055430571005958059260627605,91%
Ledere av eldreomsorg523805392055600575605991060060624704,01%
Ledere i skogbruk, gartnerier mv.509505269054680559805820058980622405,53%
Elkraftingeniører533205506056180579506019059940621603,70%
Applikasjonsprogrammerere507205187055060546305712059420621204,54%
Elektronikkingeniører527305425055190570905874059080615004,10%
Rådgivere/forskere, samfunnsvitenskap514505328055210571405847060150614502,16%
Forsikringsagenter509505336053600547805754058860613004,15%
Helse- og miljøkontrollører539005384054740566605838058930610203,55%
Mekanikere innen flytekniske fag515005272053510533305596058540609404,10%
Biologer, botanikere, zoologer mv.524705419055320565205836059350608502,53%
Befal med sersjant grad3591037640410304311047910521806069016,31%
Arbeidsledere for kontorpersonell495505086052960543905638057890603804,30%
Ledere av sosialomsorg508105241053910554505649057800601003,98%
Lokomotiv og T-baneførere536005254054350553505625057010599705,19%
Nettverks- og systemteknikere, IKT495805063053840546705651057880598103,33%
Arbeidsleder, bergfag531505308054220544005722057320598004,33%
Andre ingeniører514805241053500551505704057350597204,13%
Energikontrolloperatører451804653049040505305568056210596706,16%
Rådgivere innen kompetanseutvikling490705082052430552605742057310594303,70%
Personal- og karriererådgivere501105115052390544405602057320593903,61%
Jordmødre486305049051090529305474054930592607,88%
Systemadministratorer519305225053270537705501056330592305,15%
Matematikere, statistikere mv.507805143053220544105581057200591203,36%
Kjemiingeniører535405403055280569805853056240588504,64%
Arealplanleggere495405136052930537605553055720586005,17%
Miljøvernrådgivere511205261052420537605491056120585904,40%
Bygningsingeniører491605098052170537705522056010583304,14%
Kundebehandlere lån og kreditt464004755049370517605536056100582003,74%
Programledere i TV og radio482305110051740523605422055850581204,06%
Selgere (engros)473604903050220517105382055390580904,87%
Skytebaser og sprengningsarbeidere51200537105372056150555805914057920-2,06%
Psykologer489404971051830535105525055260577104,43%
Veterinærer469604880050960524405470055490574103,46%
Sivilagronomer mv.482704993050990541005527054740574004,86%
Ledere av omsorgstjenester for barn473804917050670526005479054780573204,64%
Forfattere mv.489505118052100533905380055020572404,03%
Maskiningeniører499005025051520531805501055260572403,58%
Arbeidsleder, bygg og anlegg482504968050700524405383054880567203,35%
Driftsteknikere, IKT476204837049540511405262053990567005,02%
Informasjonsrådgivere466504763048930508005241054050562504,07%
Innkjøpere481304880050270502805233053780560204,17%
Farmasøyter554804953050620519705370053700559604,21%
Regissører484405037051330526105414054680558902,21%
Sports-, rekreasjons- og kultursenterledere472204879049870517605284053390556504,23%
Internett-teknikere469504865049810519705374054940556401,27%
Landmålere, kartografer mv.467304790049020510405317053150555604,53%
Meteorologer480004979051060531205372053630555503,58%
Produkt- og klesdesignere459604758048910509205233054440554301,82%
Journalister461404758048820509205228053770553502,94%
Kontrolloperatører innen kjemisk prosessindustri482004915050540520305308053160551303,71%
Takstmenn441704472046700483305063052240550805,44%
Reklame- og markedsføringsrådgivere464304712049040509505167052880548803,78%
Varehandelssjefer445704615047150486205007051360548506,80%
Geistlige yrker471904966049540504805199052150548305,14%
Prøvesmakere og kvalitetsbedømmere av mat og drikke      54750 
Kiropraktorer mv.466904698049000497805121050400544207,98%
Spesialsykepleiere444704590046980486905027050640542507,13%
Tekniske tegnere450104633047580492005086052030541404,06%
Regnskapsførere451004618047580489805049051980539003,69%
Universitets- og høyskolelektorer/-lærere474004790048840499305153052260535502,47%
Politibetjenter mv.464104767047890495605152052360534702,12%
Høyere saksbehandlere i offentlig og privat virksomhet448104617047480490805071051490534203,75%
Spesialister i pedagogikk460404677048330498305213051760533803,13%
Konduktører448804576049170501404976052130532102,07%
Ernæringsfysiologer469804744048780500605108051140530703,77%
Konferanse- og arrangementsplanleggere mv.455604548047000482805091051910530002,10%
Nett- og multimediautviklere466104715046310486605087051580527202,21%
Torghandlere409004259042180437804659051670527102,01%
Andre daglige ledere i tjenesteytende virksomheter482504953049180498005067050750526603,76%
Lektorer mv. (videregående skole)449204597047560482204981049870523905,05%
Grafiske- og multimediadesignere415904301044760460804768049420518204,86%
Brannkonstabler437804460046190475104903049480515104,10%
Arbeidsleder, industri430504424045560471704866049330511203,63%
Dirigenter, komponister, musikere og sangere425604511045830467304827048900510704,44%
Prosessoperatører (oppredning)453704335047840473104912049460509202,95%
Sjefssekretærer417304273043620466004862048070507005,47%
Speditører og befraktere430604373044680460804770048580506904,34%
Andre lærere426804433046160471304875049680506802,01%
Personalkontormedarbeidere421104236044140468104768048830506403,71%
Skogteknikere418504293044670455104754047480505106,38%
Automatikere438704443045380460904753048460501703,53%
Arbeidsformidlere361403646036210388504113045530500309,88%
Dataregistrere366803848039930422204432046970499906,43%
Skuespillere392604125041030408504259048330499203,29%
Hotellsjefer446004695047420481104847047210495705,00%
Andre utøvende kunstneriske yrker382703768039080422104275048940495701,29%
Kontrolloperatører innen metallproduksjon434804478043530460304759047930495303,34%
Optikere419904380044870458404681048140495002,83%
Kjøreskolelærere396104166042790441104511046080494807,38%
Sykepleiere411304213043320447304669047020494405,15%
Yrkesdykkere438404635046660479504742048800493701,17%
Brukerstøtte, IKT397904092042100440604657047590493303,66%
Teknikere innen radio og tv399904119042780442504614047740491803,02%
Agroteknikere391104133043040445404601046980487603,79%
Grunnskolelærere417604274043960446404617046460487004,82%
Rådgivere/forskere, humanistiske fag388404137043340450304580046620484803,99%
Yrkesfaglærere420604318044490454304622046400484104,33%
Fotografer og filmfotografer395704057041860430304410046160482604,55%
Lønningsmedarbeidere405204144042770441404546046090481204,40%
Presisjonsinstrumentmakere og -reparatører365403834041380420604457045880480104,64%
Regnskapsmedarbeidere396904061041680431004456045640478704,89%
Operatører innen kjemisk industri397304090041820435404478046350478703,28%
Radiografer mv.399204143042210439804544045840478504,38%
Spesiallærere / spesialpedagoger410804225043380444104567045810477204,17%
Arkivarer og kuratorer406104155043210449204586046620476902,30%
Protese- og tannteknikere393304111042480438604541045950476903,79%
Vernepleiere402604120042390434204553045940476603,74%
Logistikkmedarbeidere415904224043750448804563045840475303,69%
Havbruksarbeidere387304049042250437004477045820473703,38%
Andre musikklærere404904127042400433704498045410473604,29%
Andre yrker innen estetiske fag364804042041620430704410044950472905,21%
Dørselgere4065044480418904474043230416904702012,78%
Kuldemontører mv.393604084041680428704415045230469803,87%
Forsikrings- og finansmedarbeidere394904194042090433304411045530469503,12%
Rådgivere innen sosiale fagfelt391104029041460426304432044760468504,67%
Riggere og spleisere431304210041210429304513046470467900,69%
Idrettsutøvere428004115041150455104430045760466401,92%
Bioingeniører390904043041520428804437044790465503,93%
Ambulansepersonell387604093041860435004407044780464503,73%
Audiografer og logopeder378503941040390418604374044570463503,99%
Begravelsesbyrå- og krematoriearbeidere381503924040450416604357044550463003,93%
Fyrkjele- og turbinoperatører385403940040700419404368044330462304,29%
Yrker innen alternativ medisin376003974041120423604320044810461903,08%
Energimontører377103925040750418804270042930460607,29%
Skulptører, kunstmalere og andre billedkunstnere383303903041220419804317045440458600,92%
Kran- og heisførere mv.390903883040470415904325044200458303,69%
Reseptarer411404161042280430604361044060457903,93%
Advokatsekretær381203909040280416904313044650457302,42%
Bergfagarbeidere390903974041200417304324044140456503,42%
Dekks- og maskinmannskap (skip)395304007040980416604345044370456002,77%
Fysioterapeuter381203879040020413304290043120455305,59%
Transportfunksjonærer384903990040260414604278043320452004,34%
Serviceelektronikere381203911039870413604298043150450204,33%
Andre yrker innen offentlig forvaltning373503830039660409304247043080449104,25%
Bibliotekarer og andre informasjonsarbeidere384103950040490415304304043480448603,17%
Interiørdesignere og dekoratører374003880039160401004167043050447003,83%
Miljøarbeidere innen sosiale fagfelt379903889040100411504254042870446104,06%
Oversettere, tolker mv.392003700037370411204242043490444602,23%
Restaurantsjefer377903862039150404104174041490443806,97%
Skattefunksjonærer370703774039130406404169042550443404,21%
Anleggsmaskin- og industrimekanikere379003849039530410104257042910443303,31%
Ergoterapeuter371203817039350402504207042120442805,13%
Bioteknikere (ikke-medisinske laboratorier)373003799039100406104188042590442403,87%
Betongarbeidere375003848039250404204175042840440402,80%
Andre helseyrker368703818039330402204174042230439304,03%
Tekniske konservatorer378303734039020404004216042400439203,58%
Elektrikere378803921040080408904238043220439101,60%
Fengselsbetjenter381403878039960410604200042940438402,10%
Rørleggere og VVS-montører364503799039030399104145042330437703,40%
Inkassomedarbeidere mv.374903752038550390804123041460437005,40%
Førskolelærere367503771038800396104146041620436804,95%
Teknikere innen telekom402904078040240412004122041720436604,65%
Fiskere401403530035440358203846041020436206,34%
Tollere376603789038900398104187042410435002,57%
Uoppgitt / yrker som ikke kan identifiseres37550379603861038960412604439043490-2,03%
Arkivassistenter374203799038840402904162042170434603,06%
Anleggsmaskinførere364403771038710400504148042140434403,08%
Tannpleiere374403856039510404804217041610433904,28%
Andre lærere i estetiske fag3461034290368003805039870394004336010,05%
Koreografer og dansere398203951040430401604124042300431001,89%
Steinhoggere mv.369803704038290390504047041640430803,46%
Kontormedarbeidere357903657037550386904009040800425404,26%
Butikkavdelingssjefer359103695037550386703993040950425103,81%
Verktøymaker, låsesmeder mv.370403742038240397704146041880425001,48%
Helsefagarbeidere365203746038480391104055040900424003,67%
Andre språklærere 383403981041170436204350042320-2,71%
Religiøse yrker358603671037720384603987040860422803,48%
Montører av elektriske og elektroniske produkter359103721038110387203963040770421503,38%
Vaktmestre346403591036930380403927039890419305,11%
Informasjonsskrankemedarbeidere362903694036010354403772039870418504,97%
Sveisere360603647037310381203944040420417503,29%
Førtrykkere387803859038480391903991040690417502,61%
Skinnberedere og garvere3404034100366003783038140 41640#DIV/0!
Husholdere354603581037080381203996040180416303,61%
Kundesentermedarbeidere351803581036540378003874039840416104,44%
Lagermedarbeidere og material-forvaltere349703587036780379203907039820415504,34%
Gulv- og flisleggere335603508035700363703878040280415103,05%
Saksbehandlere innen sosiale ytelser355003621037220380703938040240415003,13%
Murere337603513035920371503873039490414004,84%
Taktekkere337303469035810372303854039480411904,33%
Trenere og idrettsdommere386003798038520396703996040410411501,83%
Pakke-, tappe- og etikettmaskinoperatører35870369803884040020399804119041150-0,10%
Kopper- og blikkenslagere341203516036570372603864039550410903,89%
Montører av mekaniske produkter355703505036820382403943040510410701,38%
Desinfeksjonsarbeidere og skadedyrbekjempere36420380203921039780412904151040940-1,37%
Innehavere av kiosk/liten butikk329503361034910355203757038530408105,92%
Andre hjelpearbeidere i industri331403412035030360603734039170408104,19%
Andre opplysningsmedarbeidere35490354103661037470388004143040760-1,62%
Reisebyråmedarbeidere mv.361603670037120379803908037780406107,49%
Demonstrasjonsselgere316202868028940331603588037000405609,62%
Renholdsledere i virksomheter338403581036680376203850038910405304,16%
Støpere325403410034980368803916039350404502,80%
Operatører innen metallurgiske prosessfag346903557036550378003958039370404402,72%
Metalldreiere mv.342503506035980373203839038760403904,21%
Trykkere362403695037500381903828038380402904,98%
Operatører innen produksjon av betong mv.350103552036310371303843038860402003,45%
Lastebil- og trailersjåfører341603544036160373603829039070401402,74%
Sjefskokker344103523036080368703769038100401305,33%
Feiere, fasaderenholdere mv.340503503036000366103741038600401303,96%
Platearbeidere340203460035790365603807038480400404,05%
Glassarbeidere330603412035430363103780038540400303,87%
Måleravlesere mv.334303586033630345103751037440399106,60%
Bilmekanikere336703462035450363303742038580398203,21%
Telefon- og nettselgere352903529034990366903746038380398003,70%
Isolatører mv.353103523037020372303895038470398003,46%
Overflatebehandlere og lakkerere338303442035350365303823039080397801,79%
Truckførere332803419035500366503753038250397203,84%
Gull- og sølvsmeder, gravører mv.339203395034760359303731038380396603,34%
Hjelpearbeidere i anlegg337303452035200364703771038470396102,96%
Skreddere, buntmakere mv.332603406035750361303682038010395704,10%
Kundebehandlere, bank og postkontor349303563036290371803832038810395601,93%
Tømrere og snekkere329603386034750357803707038010395604,08%
Andre kunsthåndverkere319803374033720346103635038020394603,79%
Bibliotekassistenter311903289035220362703683037340393605,41%
Andre bygningsarbeidere337203473035380366903799038190393002,91%
Jordbruks- og skogbruksmaskinførere323803354033950358203748038320392902,53%
Andre salgsmedarbeidere334403374034580358803681038470392602,05%
Andre pleiemedarbeidere321403491035780364703769038030392603,23%
Malere og byggtapetserere329103392034680357303697037690391703,93%
Operatører innen plastprodukter330303405034690358203719037610391103,99%
Bussjåfører og trikkeførere335003469035170359103684037420390004,22%
Resepsjonister (ekskl. hotell)321703345034310352303647037570388603,43%
Billettselgere342203367035160350403713038050387801,92%
Operatører innen treforedling326203370034390354903673037620387402,98%
Møbeltapetserere mv.326703377035400362003740037120387204,31%
Sentralbordoperatører329103371034580352503663037220387104,00%
Smeder340403451034870365803876038480386800,52%
Operatører innen produksjon av gummiprodukter33960348303611036940384704003038620-3,52%
Operatører innen glass- og keramisk produksjon325503362034470356103662037360386203,37%
Møbelsnekkere319203289033870350103599037100385503,91%
Laste- og lossearbeidere314203310033570344403606037260385003,33%
Renovasjonsarbeidere325703332034570354603648037170384703,50%
Postbud og postsorterere329303357034220351203609036910380503,09%
Operatører innen næringsmiddelproduksjon321103318034020349303608036540380504,13%
Reklamedistributører mv.296303086033890350203624037350379901,71%
Slaktere, fiskehandlere mv.325203102034050347403591036730377502,78%
Operatører innen tekstilproduksjon mv.322403319033840348903623036060377504,69%
Operatører innen trelastproduksjon309203194032960340503524036150377404,40%
Helsesekretærer324103342034030350703582036430376703,40%
Tele- og IKT-installatører324603392034370349203630036650376702,78%
Vektere328303391034260352303572036510376103,01%
Flyverter, båtverter mv.34150350703547036950373204009037230-7,13%
Hjemmehjelper315903358034150351103578036160372002,88%
Bakere, konditorer mv.313703279033080339103496035150371705,75%
Håndpakkere mv.327703239032580346203566035910371603,48%
Skogbrukere311003214032120340803526035670370703,92%
Sports- og aktivitetsinstruktører326903336034300342503475035740366202,46%
Kokker313203182032240332603458035270365303,57%
Bud mv.318902891031670319903175033720365008,24%
Gjenvinningsarbeidere303403102032020330503417035310364803,31%
Altmuligmann300403136032290330303404035100363703,62%
Hjelpearbeidere innen havbruk  32600331103280035790363001,42%
Hjelpearbeidere i bygg303303122031840329903412034910362503,84%
Kosmetologer mv.298903093031410325503294034120362006,10%
Bil-, drosje- og varebilførere307803251032380329603414034220361705,70%
Industrisyere300603080031660325203376034220361405,61%
Operatører innen papirprodukter313403234033640336903457034760359603,45%
Egg- og fjærfeprodusenter295702960029980309003196034400359304,45%
Spinne- og nøstemaskinoperatører286803020030840321703314035390356000,59%
Andre sikkerhetsarbeidere298503117031970328503356034070355604,37%
Reiseledere og guider296703218031580323003280033990354204,21%
Dyrepleiere286402891030010318303292033400352705,60%
Innbindere mv.307103124031450324203399033640352504,79%
Vevere, strikkere mv. (innen husflidsproduksjon)295803060031250318803300033680352204,57%
Butikkmedarbeidere292703014030870317903279033760350003,67%
Gartnere295903148032420329303386034260349301,96%
Bilvaskere293802992030550312803220033360348604,50%
Renholdere i virksomheter298803068031370322003327033570348503,81%
Andre personlige tjenesteytere37120364403601037590373304043034470-14,74%
Frisører280002982030000306603138032450342905,67%
Barnehage- og skolefritidsassistenter mv.297503023030960316503280032980342603,88%
Sykkelreparatører mv. 3042031250 3400033820342501,27%
Andre håndverkere278202936030160308103185032990342503,82%
Hjelpearbeidere i gartneri mv.287603067031140318503281033580339901,22%
Renholdere i private hjem282302966030690307103152032510337603,84%
Korn- og grønnsaksprodusenter273802889030800314103194032750336602,78%
Varepåfyllere282102886028110297603147031990334904,69%
Servicemedarbeidere (bensinstasjon)261902640027720287403040031860333904,80%
Skoleassistenter298203017030770312103214032110333703,92%
Renseri- og vaskerimaskinoperatører288803028030830316303254032850333601,55%
Andre hjelpearbeidere297903006030710311103128032810332501,34%
Dyrepassere og - trenere mv.283702820028760298603132032380332202,59%
Hjelpearbeidere i nyttevekstproduksjon2405023520272502931027250289403252012,37%
Melke- og husdyrprodusenter271802792028450295203037031140325104,40%
Hotellresepsjonister274902867029380303903127031980323501,16%
Bingoverter, bookmakere mv.285902889029500302803079031320320902,46%
Plante- og husdyrprodusenter (kombinasjonsbruk)262402730027850285502940030410315403,72%
Kjøkkenassistenter268302726027800288202986030560313602,62%
Bartendere257602679027050283002980030100312303,75%
Servitører258802668027470286302974029850310904,15%
Hjelpearbeidere i kombinasjonsbruk273702662025610272902852029200300702,98%
Gatekjøkken- og kafémedarbeidere mv.256502554026130274902857028640297303,81%