Gjennomsnittslønn i Norge

Gjennomsnittslønn og medianlønn

I følge Statistisk Sentralbyrå (SSB) var gjennomsnittlig månedslønn i 2018 på 45.610 kroner. Det er en økning på 2,9 % fra fjoråret.

Men det betyr ikke at folk flest har dette i månedslønn:

Gjennomsnittlig lønn påvirkes av «ekstreme verdier», altså de som tjener veldig mye. Vi finner ingen ekstreme verdier på nedsiden, ettersom det er begrenset til 0 eller til minstelønnstariffer.

Median tar hensyn til slike verdier og gir dermed et bedre bilde av hva kvinnen og mannen i gata faktisk har i lønn.

Ved å sortere lønningene i desiler (10 %) fra laveste til høyeste beløp, er median gjennomsnittet av desil 5 og desil 6:

Månedslønn, etter desil

Månedslønn, etter desil for begge kjønn og alle sektorer. Kilde: SSB

Medianlønn = (Desil 5 + Desil 6) / 2 = (39.690 + 42.800) / 2 = 41.245 kroner

Hvordan bestemmes lønningene?

Selv om fagforeninger, som blant annet LO og YS, er de som forhandler frem lønnen til sine medlemmer, er det tilbud og etterspørsel etter kvalifikasjoner som avgjørende for lønnsnivået i de forskjellige yrkene. Forhandlingskortet er sterkere når det større behov for arbeidskraft.

Hvis det oppstår behov for flere ingeniører, altså at etterspørselen øker, vil lønnsnivået til ingeniører øke. Eller i motsatt tilfelle, som for eksempel at digitalisering reduserer behovet for antall kontormedarbeidere, vil lønnen gå ned. I slike tilfeller er det naturlig at flere vil velge ingeniørutdanning, og at færre velger kontor- og administrasjonsfag. Det betyr at tilbudet på ingeniører øker og tilbudet på kontormedarbeider synker, som demper effekten av endringen i etterspørselen.

Er lønnsforskjeller rettferdig?

Det kan oppleves urettferdig og være demotiverende dersom arbeidskollegaen din tjener mer enn deg, hvis lederne har skyhøye lønninger, eller at yrket du jobber med generelt sett ligger på et lavt lønnsnivå.

Samtidig kan man være enig i at produktivitet, utdanning, ansvar, risiko, arbeidstider, ansiennitet og resultater, skal gjenspeiles i lønnen – selv om det i realiteten ikke alltid er tilfellet. Man skal også være klar over at jobber med lavere lønn kan være lik, eller mer attraktiv enn jobber med høyere lønn om vi sammenligner jobbkvaliteten.

Lederlønninger

I grafen ovenfor ser vi at de 10 prosent høyest lønnende tjener i snitt 67.940 kroner i måneden. Det er 26.694 kroner høyere enn medianlønnen i Norge. Det som særlig trekker opp snittet i den øverste desilen er topplederlønninger.

Selv om det er styret i bedriften som bestemmer, kan ledere i stor grad påvirke hva deres egen lønn skal være. Styret er naturligvis opptatt av å rekruttere og holde på ledere som skaper resultater.

Men hva er egentlig en rettferdig lederlønn? Kan man forsvare at en leder tjener opptil 20 ganger mer enn sine ansatte?

I tillegg til faktorene nevnt ovenfor, kan man se på marginalproduktivitet, altså hva den enkelte lederen bidrar med til produksjonen. Det kan for eksempel tas utgangspunkt i bedriftens resultat eller aksjekurs. Men i praksis er det umulig å vite nøyaktig hva lederen – og for så vidt andre ansattes – marginalproduktivitet er. Til syvende og sist beror det på bedriftens lønnspolitikk.

Gjennomsnittslønnen for ulike yrker

I tabellen nedenfor ser du gjennomsnittslønnen for 335 ulike yrker fra 2015-2018. Listen er sortert etter høyeste lønn i 2018.

Tips! Bruk hurtigtasten CTRL+F (Windows) eller Command+F (MAC) for å søke etter yrker.

2015201620172018
Handels- og skipsmeglere968408616096450109000
Ledere av olje- og gassutvinning mv.104930103750104360106930
Toppledere i offentlig administrasjon89160909809241095010
Finansmeglere91200951609320094700
Ledere av forsikring og finansvirksomhet84030857108830090190
Flygere82970840008539089490
Geologer og geofysikere83900811308093083810
Legespesialister76780764208082083140
Finans- og økonomisjefer75860773708008083130
Flygeledere74320764008042082580
Sivilingeniører (geofag, petro-leumsteknologi, metallurgi mv.)75130756907691080200
Dommere72690756107769078920
Forsknings- og utviklingsledere75080763707718078790
Administrerende direktører72500739007568078140
Personalsjefer72250735607539077100
Ledere av IKT-enheter69290710407318076260
Salgs- og markedssjefer68040691507136073100
Sivilingeniører (elkraftteknikk)65360664406826069350
Ingeniører innen petroleum, bergverk og metallurgi65430660606717069140
Ledere av industriproduksjon mv.65440656506758068970
Allmennpraktiserende leger63770641206694068090
Kontrolloperatører ved olje- og naturgassraffineringsanlegg63220640806336068070
Politikere61650646206516067730
Andre ledere av produksjon og tjenesteyting62300634706501067660
Andre sivilingeniører (unntatt elektroteknologi)63340644806562067330
Ledere innen akvakultur mv.57900593906483066860
Jurister og advokater62290636106529066860
Sivilingeniører (elektronikk)62410636706458066810
Sivilingeniører (maskin- og marin-teknikk)62570628906475066620
Andre administrative ledere61640629106447066090
PR- og informasjonssjefer60810621006379065390
Kjemikere59710622906329065120
Ledere av logistikk og transport mv.59340606806222064130
Rådgivere/forskere, samfunnsøkonomi59100602106139063830
Tannleger59340600806201063540
Eiendomsmeglere og - forvaltere59660595106110063130
Sivilingeniører (kjemi)58700606406132063030
Strategi- og planleggingssjefer57750579005934062760
Sivilingeniører (bygg og anlegg)58690599206136062600
Finans- og investeringsrådgivere59090602606069062540
Skipsmaskinister61260608406162062310
Andre juridiske yrker57960587606113062090
Salgskonsulenter innen IKT-produkter54070563205965061760
Finansanalytikere57280584006040061630
Dekksoffiserer og loser60110598006022061530
Ledere av helsetjenester55920570905915061480
Toppledere i interesseorganisasjoner56230580005974061450
Salgskonsulenter innen tekniske og medisinske produkter57150575505892061340
Systemanalytikere/-arkitekter56630580105954061140
Fysikere og astronomer56900565405944061060
Operatører innen boring mv.56280575205802060200
Offiserer fra fenrik og høyere grad55840562005937060000
Sikkerhetsanalytikere mv.56600570205881059680
Ledere av bygge- og anleggsvirksomhet55450567905801059570
Sivilingeniører (telekommunikasjon)56300551205668059360
Sivilarkitekter54470559105740058700
Andre programvare- og applikasjonsutviklere53180551005625058260
Programvareutviklere53560552405623058110
Ledere av utdanning og undervisning53450545905618057830
Farmasøyter54310553505682057820
Landskapsarkitekter53380552405607057630
Revisorer, regnskapsrådgivere52570536605522057620
Databasedesignere og -administratorer53480538805488057360
Elkraftingeniører53320545605613057340
Ledere av eldreomsorg52380533305475057070
Sivilingeniører (industri og produksjon)55430568105554056930
Kjemiingeniører53540542005524056800
Helse- og miljøkontrollører53900535105500056720
Elektronikkingeniører52730538605487056650
Rådgivere/forskere, samfunnsvitenskap51450524705518056290
Biologer, botanikere, zoologer mv.52470538105518056040
Lokomotiv og T-baneførere53600529005597055630
Ledere i skogbruk, gartnerier mv.50950520605362055450
Skytebaser og sprengningsarbeidere51200519505179054820
Andre ingeniører51480521405327054760
Ledere av sosialomsorg50810522805292054720
Matematikere, statistikere mv.50780513105267054370
Forsikringsagenter50950528705310054310
Personal- og karriererådgivere50110509705242054160
Nettverks- og systemteknikere, IKT49580508605309054140
Rådgivere innen kompetanseutvikling49070506105259054040
Arbeidsledere for kontorpersonell49550506205229053670
Mekanikere innen flytekniske fag51500516305363053290
Systemadministratorer51930515105366053240
Miljøvernrådgivere51120521605226053230
Bygningsingeniører49160502805154052990
Psykologer48940495305154052950
Maskiningeniører49900498905130052900
Organisasjonsrådgivere mv.49060503705133052890
Arealplanleggere49540505805246052880
Forfattere mv.48950506905185052790
Jordmødre48630489605062052630
Sivilagronomer mv.48270492105041052430
Kontrolloperatører innen kjemisk prosessindustri48200490105046052240
Arbeidsleder, bygg og anlegg48250492905043051950
Regissører48440493505131051870
Meteorologer48000495005061051740
Veterinærer46960481805027051740
Programledere i TV og radio48230504905339051740
Kundebehandlere lån og kreditt46400477204932051700
Internett-teknikere46950483104978051470
Ledere av omsorgstjenester for barn47380482604985051350
Selgere (engros)47360485504989051330
Sports-, rekreasjons- og kultursenterledere47220483304986051160
Reklame- og markedsføringsrådgivere46430464504906050850
Driftsteknikere, IKT47620482504924050700
Journalister46140472404851050340
Informasjonsrådgivere46650474104869050210
Landmålere, kartografer mv.46730472704876050060
Ernæringsfysiologer46980479804847050020
Andre daglige ledere i tjenesteytende virksomheter48250493804980050000
Produkt- og klesdesignere45960470204765049940
Innkjøpere48130487005040049940
Universitets- og høyskolelektorer/-lærere47400481904896049930
Energikontrolloperatører45180463104871049850
Konduktører44880456704847049600
Geistlige yrker47190475104905049560
Spesialister i pedagogikk46040465804784049380
Politibetjenter mv.46410475204770049330
Yrkesdykkere43840468204732049110
Regnskapsførere45100461104754048890
Tekniske tegnere45010458404718048790
Konferanse- og arrangementsplanleggere mv.45560460204762048770
Spesialsykepleiere44470454404673048550
Høyere saksbehandlere i offentlig og privat virksomhet44810456404702048360
Hotellsjefer44600476704749048080
Lektorer mv. (videregående skole)44920459704681048020
Varehandelssjefer44570457504677048000
Brannkonstabler43780454004648047830
Takstmenn44170443304607047820
Andre lærere42680439304533046920
Arbeidsleder, industri43050438304516046640
Sjefssekretærer41730425204329046550
Personalkontormedarbeidere42110430404422046540
Dirigenter, komponister, musikere og sangere42560440504513046340
Speditører og befraktere43060437704484045930
Automatikere43870444304570045870
Optikere41990440104460045730
Kontrolloperatører innen metallproduksjon43480446204356045480
Yrkesfaglærere42060427204390045380
Grafiske- og multimediadesignere41590421204363045320
Skogteknikere41850420104340044960
Sykepleiere41130420704316044780
Logistikkmedarbeidere41590422404369044780
Grunnskolelærere41760428104344044590
Spesiallærere / spesialpedagoger41080421604333044190
Brukerstøtte, IKT39790409404203044050
Andre yrker innen estetiske fag36480375803866044040
Lønningsmedarbeidere40520413604266043960
Havbruksarbeidere38730399004203043800
Arkivarer og kuratorer40610410904265043760
Andre musikklærere40490414104255043730
Agroteknikere39110407904264043720
Operatører innen kjemisk industri39730410704195043720
Protese- og tannteknikere39330409204223043570
Radiografer mv.39920403704187043470
Teknikere innen radio og tv39990410504234043390
Idrettsutøvere42800409004056043370
Vernepleiere40260410604215043320
Rådgivere/forskere, humanistiske fag38840406104167043170
Kjøreskolelærere39610408204160042880
Forsikrings- og finansmedarbeidere39490423904147042860
Regnskapsmedarbeidere39690405904162042840
Ambulansepersonell38760397004096042730
Rådgivere innen sosiale fagfelt39110400804135042620
Kuldemontører mv.39360409204136042490
Riggere og spleisere43130442304183042330
Reseptarer40980414404215042250
Dataregistrere36680380303991042180
Koreografer og dansere39820416804243042070
Bioingeniører39090399404104042050
Presisjonsinstrumentmakere og -reparatører36540376304139042030
Audiografer og logopeder37850395404020041990
Kran- og heisførere mv.39090395004074041740
Fotografer og filmfotografer39570400904115041680
Advokatsekretær38120392004036041670
Skuespillere39260410404202041540
Teknikere innen telekom40290408304093041470
Energimontører37710392204045041440
Begravelsesbyrå- og krematoriearbeidere38150394204016041400
Fysioterapeuter38120390604016041360
Trenere og idrettsdommere38600398604025041320
Fyrkjele- og turbinoperatører38540390704014041290
Miljøarbeidere innen sosiale fagfelt37990388203995041280
Bergfagarbeidere39090391904063041260
Dekks- og maskinmannskap (skip)39530396804089041230
Fiskere40140370603675041120
Bibliotekarer og andre informasjonsarbeidere38410393304012041100
Serviceelektronikere38120387103979041070
Anleggsmaskin- og industrimekanikere37900382603934040870
Andre yrker innen offentlig forvaltning37350382903945040840
Transportfunksjonærer38490393103969040770
Torghandlere40900384103854040570
Elektrikere37880386203984040560
Befal med sersjant grad35910355603984040550
Desinfeksjonsarbeidere og skadedyrbekjempere36420378403898040540
Restaurantsjefer37790392003936040480
Fengselsbetjenter38140386503982040450
Tannpleiere37440382303935040160
Interiørdesignere og dekoratører37400387003890040110
Oversettere, tolker mv.39200388303886040100
Bioteknikere (ikke-medisinske laboratorier)37300377803870040100
Arkivassistenter37420377403863040060
Betongarbeidere37500379003878040060
Ergoterapeuter37120380603886040010
Arbeidsformidlere36140360803719039890
Andre helseyrker36870378303872039860
Rørleggere og VVS-montører36450376303875039760
Tollere37660379103865039690
Inkassomedarbeidere mv.37490377703907039630
Verktøymaker, låsesmeder mv.37040373003794039630
Skattefunksjonærer37070375603846039540
Anleggsmaskinførere36440373603818039540
Førskolelærere36750374203859039300
Førtrykkere38780388703831039250
Montører av elektriske og elektroniske produkter35910373103819039200
Steinhoggere mv.36980367603768038950
Helsefagarbeidere36520371403805038810
Butikkavdelingssjefer35910368703752038710
Reisebyråmedarbeidere mv.36160365203749038690
Kontormedarbeidere35790364803737038520
Husholdere35460359103692038400
Religiøse yrker35860368103799038380
Sveisere36060364503687038240
Andre opplysningsmedarbeidere35490362803732038180
Pakke-, tappe- og etikettmaskinoperatører35870360303797038160
Montører av mekaniske produkter35570355703661038100
Lagermedarbeidere og material-forvaltere34970359103684037930
Trykkere36240366703741037760
Kundesentermedarbeidere35180360703674037720
Operatører innen metallurgiske prosessfag34690354203631037680
Saksbehandlere innen sosiale ytelser35500360403685037660
Andre personlige tjenesteytere37120373503808037590
Isolatører mv.35310351103693037430
Operatører innen produksjon av betong mv.35010354703624037370
Kundebehandlere, bank og postkontor34930356803646037360
Vaktmestre34640353303628037290
Renholdsledere i virksomheter33840350403562037260
Kopper- og blikkenslagere34120348303638037140
Operatører innen produksjon av gummiprodukter33960346303601037110
Taktekkere33730342903569037050
Metalldreiere mv.34250348803565037050
Flyverter, båtverter mv.34150340003522036950
Skreddere, buntmakere mv.33260343403602036850
Sjefskokker34410353703615036830
Informasjonsskrankemedarbeidere36290374403600036820
Murere33760349303567036810
Telefon- og nettselgere35290353703562036760
Feiere, fasaderenholdere mv.34050346703539036610
Lastebil- og trailersjåfører34160348203562036530
Bilmekanikere33670345903549036390
Platearbeidere34020346203532036380
Billettselgere34220349103622036350
Gulv- og flisleggere33560347203576036310
Overflatebehandlere og lakkerere33830342703496036230
Truckførere33280341203517036190
Bibliotekassistenter31190321503531036170
Møbeltapetserere mv.32670324603492036160
Hjelpearbeidere i anlegg33730343803500036150
Andre salgsmedarbeidere33440343903502036110
Gull- og sølvsmeder, gravører mv.33920340903502036050
Glassarbeidere33060339903525035950
Støpere32540334503482035880
Andre bygningsarbeidere33720335003430035830
Bussjåfører og trikkeførere33500345203540035820
Andre hjelpearbeidere i industri33140335603442035710
Operatører innen glass- og keramisk produksjon32550334103444035680
Tømrere og snekkere32960337503469035650
Sports- og aktivitetsinstruktører32690338303523035590
Operatører innen plastprodukter33030338703430035430
Renovasjonsarbeidere32570330503465035380
Malere og byggtapetserere32910333603437035320
Postbud og postsorterere32930336603430035220
Sentralbordoperatører32910337903448035210
Operatører innen tekstilproduksjon mv.32240330403384035180
Resepsjonister (ekskl. hotell)32170333903440035150
Vektere32830333503365035140
Jordbruks- og skogbruksmaskinførere32380335303379035110
Operatører innen treforedling32620336703413035010
Reklamedistributører mv.29630306803399034890
Operatører innen næringsmiddelproduksjon32110327703404034880
Håndpakkere mv.32770324303287034870
Slaktere, fiskehandlere mv.32520308403399034760
Helsesekretærer32410331803395034740
Laste- og lossearbeidere31420333103406034710
Møbelsnekkere31920327003365034620
Tele- og IKT-installatører32460336703425034560
Andre pleiemedarbeidere32140328603368034550
Operatører innen trelastproduksjon30920317103278033990
Bud mv.31890287403110033880
Bakere, konditorer mv.31370318403234033870
Skogbrukere31100322403255033700
Hjemmehjelper31590319503285033620
Operatører innen papirprodukter31340317103255033560
Demonstrasjonsselgere31620326003379033450
Bil-, drosje- og varebilførere30780318503248033070
Gjenvinningsarbeidere30340310103181033020
Kokker31320317103195032800
Andre hjelpearbeidere29790309403194032790
Egg- og fjærfeprodusenter29570294503098032690
Hjelpearbeidere i bygg30330309903175032670
Kosmetologer mv.29890314503221032660
Industrisyere30060306303166032600
Altmuligmann30040305903127032310
Vevere, strikkere mv. (innen husflidsproduksjon)29580309703208032130
Renholdere i virksomheter29880305403125032020
Andre sikkerhetsarbeidere29850306403127031980
Skoleassistenter29820306603119031900
Innbindere mv.30710314603059031800
Barnehage- og skolefritidsassistenter mv.29750304103119031770
Butikkmedarbeidere29270300803074031590
Reiseledere og guider29670301403060031580
Dyrepleiere28640291903044031570
Bilvaskere29380302103083031500
Renseri- og vaskerimaskinoperatører28880300103062031380
Gartnere29590306203113031350
Andre håndverkere27820291302970030590
Bingoverter, bookmakere mv.28590278202927030570
Renholdere i private hjem28230290902980030570
Hjelpearbeidere i gartneri mv.28760291802995030330
Frisører28000288902960030290
Varepåfyllere28210295602859030240
Dyrepassere og - trenere mv.28370294302966030220
Hotellresepsjonister27490281302880029550
Melke- og husdyrprodusenter27180276502857029460
Servicemedarbeidere (bensinstasjon)26190268502753029310
Kjøkkenassistenter26830274502803028980
Servitører25880265402728028610
Bartendere25760266402712028420
Plante- og husdyrprodusenter (kombinasjonsbruk)26240267002743028090
Gatekjøkken- og kafémedarbeidere mv.25650262802689027940
Hjelpearbeidere i kombinasjonsbruk27370268002563027080
Hjelpearbeidere i nyttevekstproduksjon24050254102564026590
Intervjuere24850260002591026510
Hjelpearbeidere i husdyrproduksjon25120256402556026020